Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Ostrava rychle pokračuje ve výměně veřejného osvětlení, aby šetřila

28.02.2023

OSTRAVA, 19. 1. 2023 – Téměř dva tisíce nových úsporných svítidel stihla do konce loňského roku instalovat společnost Ostravské komunikace, která má na starosti provoz veřejného osvětlení v Ostravě. Více než čtvrtina osvětlení v ulicích je tedy úsporná. Právě v těchto dnech navíc začíná instalace dalších více než 440 spořících LED svítidel.

„K tomu přibudou stovky dalších úsporných světelných míst. Firma už ve spolupráci s námi podala žádost o až desetimiliónovou dotaci ministerstva průmyslu, která by měla umožnit pokračovat instalací zhruba 660 svítidel,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro dopravu Jan Dohnal, pod kterého spadají Ostravské komunikace a tedy i veřejné osvětlení.

LED svítidla jsou úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku ve vytipované noční době, a to až na 50 procent. Pokud Ostravské komunikace a město s žádostí o dotaci uspějí, bude to znamenat, že by se mohla vyměnit zastaralá sodíková svítidla na ulici Místecká. „Tím bychom mohli dosáhnout úspory až 61 procent nákladů na elektřinu v dané lokalitě,“ doplnil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka s tím, že i letos chce firma v koordinaci s krajským městem znovu připravit žádost o vypsané dotace MPO. Tentokrát by se měl projekt týkat zhruba 800 svítidel na ulicích 28. října, Bohumínská, Frýdecká, Opavská, Martinovská a Horní. „To by pro Ostravu znamenalo možnost plynule pokračovat v úsporných opatřeních,“ podotkl Dohnal.

Hlavním kritériem výměny „lamp“ je vždy dodržení požadovaných světelně-technických parametrů kvality osvětlení v té které části města a dobrý technický stav stávajících stožárů veřejného osvětlení, na kterých jsou výměny plánovány.

Kromě výměny svítidel se v Ostravě daří zapojovat i tzv. „chytré“ rozvaděče, což jednak snižuje paušální platby za odběr elektřiny, jednak zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení. V metropoli Moravskoslezského kraje je v tuto chvíli v provozu více než 41 tisíc světelných míst.

Autor: Ivan Pekař

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

22.03.2023

Ostravské komunikace hledají dvě desítky nových zaměstnanců

/ 22.03.2023 /

Ostravské komunikace hledají dvě desítky nových zaměstnanců, náborová odměna čeká na nováčky i jejich „objevitele“   OSTRAVA 21. 3. 2023 – Městská akciová společnost Ostravské komunikace, která se v Ostravě stará o podstatnou část ulic a silnic, o veřejné osvětlení i řadu parkovišť, je připravena prakticky ihned přijmou téměř dvě desítky zaměstnanců. Kromě 18 dělnických profesí, včetně řidičů či elektromontérů, hledá i projektového manažera. „Nejvíce nám chybí řidiči a stavební dělníci, což sice pravidelně inzerujeme, ale stále máme lidí nedostatek,“ uvedl ředitel společnosti Daniel Lyčka.

28.02.2023

Mrazivý únor „šlape na paty“ rekordnímu prosinci, říkají o údržbě silnic Ostravské komunikace

/ 28.02.2023 /

OSTRAVA, 10. 2. 2023 – Ostravské komunikace a. s., které se starají o zimní údržbu bezmála 324 kilometrů silnic II. a III. třídy a místních komunikací na území Ostravy a  v nejbližším okolí, zatím spotřebovaly více než 2,4 tisíce tun soli a přes 616 tisíc litrů solanky. „Rekord ve spotřebě zatím připadá na silně zasněžený prosinec,“ říká výrobní náměstek společnosti Petr Uhlíř.

Autor: Ivan Pekař

» více novinek

 

mapa webu