Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Ostrava rychle pokračuje ve výměně veřejného osvětlení, aby šetřila

28.02.2023

OSTRAVA, 19. 1. 2023 – Téměř dva tisíce nových úsporných svítidel stihla do konce loňského roku instalovat společnost Ostravské komunikace, která má na starosti provoz veřejného osvětlení v Ostravě. Více než čtvrtina osvětlení v ulicích je tedy úsporná. Právě v těchto dnech navíc začíná instalace dalších více než 440 spořících LED svítidel.

„K tomu přibudou stovky dalších úsporných světelných míst. Firma už ve spolupráci s námi podala žádost o až desetimiliónovou dotaci ministerstva průmyslu, která by měla umožnit pokračovat instalací zhruba 660 svítidel,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro dopravu Jan Dohnal, pod kterého spadají Ostravské komunikace a tedy i veřejné osvětlení.

LED svítidla jsou úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku ve vytipované noční době, a to až na 50 procent. Pokud Ostravské komunikace a město s žádostí o dotaci uspějí, bude to znamenat, že by se mohla vyměnit zastaralá sodíková svítidla na ulici Místecká. „Tím bychom mohli dosáhnout úspory až 61 procent nákladů na elektřinu v dané lokalitě,“ doplnil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka s tím, že i letos chce firma v koordinaci s krajským městem znovu připravit žádost o vypsané dotace MPO. Tentokrát by se měl projekt týkat zhruba 800 svítidel na ulicích 28. října, Bohumínská, Frýdecká, Opavská, Martinovská a Horní. „To by pro Ostravu znamenalo možnost plynule pokračovat v úsporných opatřeních,“ podotkl Dohnal.

Hlavním kritériem výměny „lamp“ je vždy dodržení požadovaných světelně-technických parametrů kvality osvětlení v té které části města a dobrý technický stav stávajících stožárů veřejného osvětlení, na kterých jsou výměny plánovány.

Kromě výměny svítidel se v Ostravě daří zapojovat i tzv. „chytré“ rozvaděče, což jednak snižuje paušální platby za odběr elektřiny, jednak zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení. V metropoli Moravskoslezského kraje je v tuto chvíli v provozu více než 41 tisíc světelných míst.

Autor: Ivan Pekař

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

23.05.2023

Ostravské komunikace dovedou mnohem víc, než by se mohlo zdát

/ 23.05.2023 /

Staví, řídí a projektují stavby, jsou spojencem pro radnice i občany. O společnosti Ostravské komunikace se občas velmi zjednodušeně mluví jako o „ostravských silničářích“. Tato laická představa je ale na hony vzdálená od skutečnosti. Firma, která vznikla v roce 1964 a má za sebou statutární město Ostrava jako spolehlivého akcionáře, se zabývá pestrou škálou činností.

12.05.2023

Od pondělí bude neprůjezdný kruhový objezd na ulici 17. listopadu a Bedřicha Nikodéma

/ 12.05.2023 /

Od pondělí bude neprůjezdný kruhový objezd na ulici 17. listopadu a Bedřicha Nikodéma   OSTRAVA, 11. 5. 2023 – Od pondělí 15. května až do 29. května by se měli řidiči připravit na omezení provozu v okolí ulic 17. listopadu a Bedřicha Nikodéma v Ostravě – Porubě. V místech, kde se nachází kruhový objezd propojující obě ulice u prodejny Albert, bude společnost Ostravské komunikace opravovat povrch vozovky. „Okružní křižovatka bude zcela uzavřena pro individuální dopravu,“ upozornil výrobní náměstek Ostravských komunikací Petr Uhlíř.

» více novinek

 

mapa webu