Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Ostrava rychle pokračuje ve výměně veřejného osvětlení, aby šetřila

28.02.2023

OSTRAVA, 19. 1. 2023 – Téměř dva tisíce nových úsporných svítidel stihla do konce loňského roku instalovat společnost Ostravské komunikace, která má na starosti provoz veřejného osvětlení v Ostravě. Více než čtvrtina osvětlení v ulicích je tedy úsporná. Právě v těchto dnech navíc začíná instalace dalších více než 440 spořících LED svítidel.

„K tomu přibudou stovky dalších úsporných světelných míst. Firma už ve spolupráci s námi podala žádost o až desetimiliónovou dotaci ministerstva průmyslu, která by měla umožnit pokračovat instalací zhruba 660 svítidel,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro dopravu Jan Dohnal, pod kterého spadají Ostravské komunikace a tedy i veřejné osvětlení.

LED svítidla jsou úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku ve vytipované noční době, a to až na 50 procent. Pokud Ostravské komunikace a město s žádostí o dotaci uspějí, bude to znamenat, že by se mohla vyměnit zastaralá sodíková svítidla na ulici Místecká. „Tím bychom mohli dosáhnout úspory až 61 procent nákladů na elektřinu v dané lokalitě,“ doplnil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka s tím, že i letos chce firma v koordinaci s krajským městem znovu připravit žádost o vypsané dotace MPO. Tentokrát by se měl projekt týkat zhruba 800 svítidel na ulicích 28. října, Bohumínská, Frýdecká, Opavská, Martinovská a Horní. „To by pro Ostravu znamenalo možnost plynule pokračovat v úsporných opatřeních,“ podotkl Dohnal.

Hlavním kritériem výměny „lamp“ je vždy dodržení požadovaných světelně-technických parametrů kvality osvětlení v té které části města a dobrý technický stav stávajících stožárů veřejného osvětlení, na kterých jsou výměny plánovány.

Kromě výměny svítidel se v Ostravě daří zapojovat i tzv. „chytré“ rozvaděče, což jednak snižuje paušální platby za odběr elektřiny, jednak zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení. V metropoli Moravskoslezského kraje je v tuto chvíli v provozu více než 41 tisíc světelných míst.

Autor: Ivan Pekař

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

10.07.2024

V Bělském lese byla dokončena obnova lesních cest

/ 10.07.2024 /

V oblíbeném a hojně sportovci i rodinami navštěvovaném Bělském lese byla dokončena obnova lesních cest, jejichž stav byl před rekonstrukcí neutěšený. Opravený úsek tak zlepší dopravní obslužnost při hospodaření v lese a skýtá i komfortnější prostor pro chodce a cyklisty. Stavební práce provedla společnost Ostravské komunikace, náklady na stavbu činily 8,3 milionu bez DPH. Zpracovatelem projektové dokumentace byla společnost Geoengineering, práce byly realizovány za šest týdnů. Obnovená klíčová lesní dopravní síť v celkové délce 1,71 km propojila obvody Ostrava-Jih a Stará Bělá.

01.07.2024

Nabídka práce - obsluha parkovacího domu

/ 01.07.2024 /

pracovní příležitosti

» více novinek

 

mapa webu