Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Ostrava rychle pokračuje ve výměně veřejného osvětlení, aby šetřila

28.02.2023

OSTRAVA, 19. 1. 2023 – Téměř dva tisíce nových úsporných svítidel stihla do konce loňského roku instalovat společnost Ostravské komunikace, která má na starosti provoz veřejného osvětlení v Ostravě. Více než čtvrtina osvětlení v ulicích je tedy úsporná. Právě v těchto dnech navíc začíná instalace dalších více než 440 spořících LED svítidel.

„K tomu přibudou stovky dalších úsporných světelných míst. Firma už ve spolupráci s námi podala žádost o až desetimiliónovou dotaci ministerstva průmyslu, která by měla umožnit pokračovat instalací zhruba 660 svítidel,“ uvedl náměstek primátora Ostravy pro dopravu Jan Dohnal, pod kterého spadají Ostravské komunikace a tedy i veřejné osvětlení.

LED svítidla jsou úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku ve vytipované noční době, a to až na 50 procent. Pokud Ostravské komunikace a město s žádostí o dotaci uspějí, bude to znamenat, že by se mohla vyměnit zastaralá sodíková svítidla na ulici Místecká. „Tím bychom mohli dosáhnout úspory až 61 procent nákladů na elektřinu v dané lokalitě,“ doplnil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka s tím, že i letos chce firma v koordinaci s krajským městem znovu připravit žádost o vypsané dotace MPO. Tentokrát by se měl projekt týkat zhruba 800 svítidel na ulicích 28. října, Bohumínská, Frýdecká, Opavská, Martinovská a Horní. „To by pro Ostravu znamenalo možnost plynule pokračovat v úsporných opatřeních,“ podotkl Dohnal.

Hlavním kritériem výměny „lamp“ je vždy dodržení požadovaných světelně-technických parametrů kvality osvětlení v té které části města a dobrý technický stav stávajících stožárů veřejného osvětlení, na kterých jsou výměny plánovány.

Kromě výměny svítidel se v Ostravě daří zapojovat i tzv. „chytré“ rozvaděče, což jednak snižuje paušální platby za odběr elektřiny, jednak zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení. V metropoli Moravskoslezského kraje je v tuto chvíli v provozu více než 41 tisíc světelných míst.

Autor: Ivan Pekař

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

23.11.2023

Ostravským silničářům začala zima. Sypače vyjely před třetí ráno

/ 23.11.2023 /

OSTRAVA, 22. 11. 2023 – Před třetí hodinou ranní dnes vyjely všechny sypače Ostravských komunikací a. s., které se starají o zimní údržbu silnic II. a III. tříd a místních komunikací na území města Ostravy. Se solí a solankou se silničáři vydali preventivně na všechny vozovky, kde kvůli předchozím srážkám a poklesu teploty pod 0 stupňů Celsia hrozilo namrzání. „Teplota se dnes v noci pohybovala od čtyř a půl stupňů nad nulou až mírně pod bod mrazu. Od dvou hodin v noci padal déšť se sněhem, proto byl nutný preventivní zásah,“ zhodnotil výrobní náměstek Ostravských komunikací Petr Uhlíř.

24.10.2023

Ostravské komunikace zprovozní ostravskou Průběžnou ulici o měsíc dříve, první řidiči projedou už v úterý

/ 24.10.2023 /

OSTRAVA, 23. 10. 2023 – Ostravské komunikace urychlily práce na opravě ulice Průběžná v Ostravě – Porubě. Silnici, která byla v úseku od ulice Oty Synka po ulici Ludvíka Podéště uzavřená od 11. září, zprovozní už v úterý 24. října od 21:00 hodin. To je o celý měsíc dříve, než bylo původně naplánováno. „Víme, že doprava na Průběžné je frekventovaná a uzavírka dělala problémy, proto jsme maximálně urychlili všechny práce a na naší straně stálo naštěstí i počasí,“ uvedl ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka.

» více novinek

 

mapa webu