Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Ostrava se zbavuje sodíkových svítidel, aby ušetřila za elektřinu

11.04.2022

OSTRAVA, 11. 4. 2022 – Čtvrtina všech míst veřejného osvětlení v Ostravě už je vybavena LED svítidly. Další budou následovat. Ostravské komunikace, které mají na starosti provoz veřejného osvětlení v krajském městě, plánují postupně vyměnit zhruba šest tisíc sodíkových svítidel. S náhradou starého osvětlení novým se navíc počítá všude tam, kde jsou plánovány investiční akce města nebo městských obvodů. Důvodem je fakt, že LED svítidla jsou úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku v noční době, a to až na 50 procent. „Díky tomu můžeme mít ve městě osvětlení s menší spotřebou energie, což je zejména v této chvíli velmi důležité,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Miroslav Svozil, pod kterého spadají Ostravské komunikace a tedy i veřejné osvětlení.

Spotřeba na jedno světelné místo po umístění LED svítidla zatím klesla o třetinu. Kromě toho se daří zapojovat „chytré“ rozvaděče, což jednak snižuje paušální platby za odběr elektřiny, jednak zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení. „Optimalizace rozvaděčů je hotová zhruba z jedné poloviny,“ upřesnil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka.

Svítidla mají podle něj stále lepší technické parametry. Standardem se stává snížená intenzita osvětlení na komunikacích v čase s nízkou hustotou dopravy, což je mezi 23:00 a 5:00 hod. Vhodné nastavení barvy zdroje světla pak přispívá na jedné straně ke zvýšení bezpečnosti na přechodech pro chodce, křižovatkách a dopravně nebezpečných místech, na druhé straně umožňuje brát ohled na citlivost lidí a živočichů na světlo.

V Ostravě je v tuto chvíli v provozu bezmála 41 tisíc světelných míst. To je o zhruba 7,5 tisíce více než v roce 2001. Spotřeba elektřiny za stejné období klesla z 20 tisíc na necelých 17 tisíc MWH za rok. V letošním roce musí Ostravské komunikace jako městská společnost počítat se zvýšenými náklady na provoz veřejného osvětlení kvůli krachu původního a výběru nového dodavatele elektřiny pro město. Rozdíl oproti původně předpokládané částce je v tuto chvíli odhadován na 81 milionů korun. Tento rozdíl není možné v takové míře eliminovat zmíněnou výměnou osvětlení, tou ale dojde k částečné úspoře.

POZN.: V případech, kdy dojde k rozsvícení veřejného osvětlení v denní době, se jedná o zajištění údržby a následné kontroly nebo o provádění revizní činnosti.

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

02.06.2022

Začíná oprava Cingrovy v Ostravě, na Frýdek-Místek povedou objížďky

/ 02.06.2022 /

OSTRAVA, 2. 6. 2022 – Od soboty začínají Ostravské komunikace opravovat Cingrovu ulici nedaleko centra Ostravy.  Úplně ji uzavřou ve směru do Frýdku – Místku. V opačném směru, tedy na centrum Ostravy, zůstává́ komunikace průjezdná. Jezdit se ale bude jen po její jedné polovině.

26.05.2022

Od pondělí 30. 5. se uzavře sjezd z kruhového objezdu v Přívoze na Porubu

/ 26.05.2022 /

Od pondělí 30. 5. se uzavře sjezd z kruhového objezdu v Přívoze na Porubu    OSTRAVA, 26. 5. 2022 – Od pondělního rána (30. 5.) nebudou mít řidiči možnost sjíždět z kruhového objezdu v Ostravě – Přívoze nedaleko nákladového nádraží na směr Poruba, Příbor. Ostravské komunikace zhruba v šest hodin ráno uzavřou sjezdovou jihozápadní rampu a začnou s opravou jejího povrchu. Z mimoúrovňového okružního křížení ulic Místecká a Mariánskohorská se bude tedy dát sjet pouze do tří směrů.

» více novinek

 

mapa webu