26.03.2021
Ostravské komunikace ročně zneškodní 4 000 tun pouliční špíny, do Velikonoc to bude skoro 400 tun
OSTRAVA, 25. 3. 2021 – Čtyři tisíce tun prachu, kamínků a další špíny odstraní ročně z cest v Ostravě společnost Ostravské komunikace, a. s. Do Velikonoc stihne firma odstranit zhruba desetinu z ročního průměru, tedy okolo 400 tun takzvaných smetků z ulic. „Letos jsme začali dříve. Podle vyhlášky bychom s čištěním komunikací a čištěním mostů měli čekat až na konec března. To je vzhledem ke stávajícímu teplému počasí neúměrně dlouho, proto v Ostravě čistíme hned, když to klimatické podmínky dovolí. Letos to bylo na konci února. Během tří týdnů března jsme odstranili zhruba 320 tun nečistot, do Velikonoc bude Ostrava zase o něco čistší,“ uvedl předseda představenstva společnosti Ostravské komunikace Daniel Lyčka.
Prach, špína odpadající z aut a drobný odpad se z ulic nesmývá do kanalizace, ale sbírají ho zametacími vozy. Jejich velké zásobníky špínu přepravují k pozdější likvidaci. Samosběrné a kropicí vozy vyjíždějí denně ve třísměnném provozu „Auta zametají zkrápěné smetky, které se později v uložišti smetků v areálu naší společnosti vysuší. Nakonec je odveze a zlikviduje autorizovaná firma pro nakládání s odpady,“ vysvětlil Pavel Król, vedoucí dopravy a mechanizace Ostravských komunikací.
V současné době vlastní Ostravské komunikace osm samosběrů a čtyři kropící vozidla. Do konce roku by měl přibýt ještě jeden samosběrný zametací vůz. Čištění místních komunikací probíhá podle zadání a předem daného harmonogramu města. Společnost má zakázky i mimo Ostravu, především jde o čištění pro stavební firmy. Očistu si objednávají také některé obce a soukromé společnosti.
V jarních měsících se na vybraných místních komunikacích (např. jde o ulice Volgogradská nebo Horní), které jsou ve správě statutárního města Ostrava a trvale na nich parkují vozidla, provádí tzv. rajónové - zónové čištění v koordinaci s čištěním dešťové kanalizace a uličních vpustí.
Samosběrné vozy lze vidět na ulicích také po haváriích a poruchách vozidel, kdy hrozí, že by došlo ke snížení protismykových vlastností vozovky (rozlitý olej a pohonné hmoty), nebo při vzniku nebezpečí ekologických škod. Během letních veder Ostravské komunikace také zvlhčují vzduch kropícími vozidly. Další spousta práce čeká na čistící čety vždy před a po opravách vozovek nebo v podzimním období, kdy odstraňují spadané a mnohdy nebezpečně kluzké listí.

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00
IČ: 25396544
DIČ: CZ25396544
Silniční dispečink
a poruchy VO: 596 622 922
Dispečink parkování: 595 621 700
Recepce: 595 621 444
26.06.2026
/ 26.06.2026 /
OSTRAVA, 25. června 2026 – Vysoké letní teploty poslaly do ostravských ulic kropicí vozy Ostravských komunikací, které pomocí vodní mlhy ochlazují rozpálené povrchy a přispívají k příjemnějšímu prostředí ve městě. Společnost je nasazuje v obdobích, kdy noční teploty dlouhodobě neklesají pod 20°C a denní maxima překračují hranici 30°C. Opatření se osvědčilo již v předchozích letech.
11.06.2026
/ 11.06.2026 /
OSTRAVA, 11. června 2026 – V ulici Nad Porubkou v ostravské městské části Svinov je od tohoto týdne v provozu nová dočasná mostní konstrukce přes potok Porubka. Most byl uveden do provozu o zhruba dva týdny dříve, než bylo v plánu. Přinese klidnější průjezd lokalitou.