Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Veřejné osvětlení v Ostravě se mění na chytré a úsporné

01.06.2021

Veřejné osvětlení v Ostravě se mění na chytré a úsporné
OSTRAVA, 31. 5. 2021 – Veřejné osvětlení v celé Ostravě se bude rozsvěcet a zhasínat podle reálných světelných podmínek, tedy nejen podle ročního období, ale i aktuálního počasí. Společnost Ostravské komunikace, která veřejné osvětlení v krajském městě spravuje, postupně vybaví všechny rozvaděče světel chytrým (smart) systémem Ridevo. Ten zajistí, že se veřejné „lampy“ rozzáří jen tehdy, pokud je to skutečně potřeba. „Na druhou stranu systém garantuje, že osvětlení chodníků a cest zůstane v provozu tak dlouho, dokud není venku opravdu světlo a dobrá viditelnost,“ vysvětlil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka.         

Na území Ostravy je zhruba 530 rozvaděčů, které řídí bezmála 41 tisíc pouličních osvětlení. Ta se běžně spínají a vypínají podle předem pěvně nastavených časů. Díky novému smart systému se nyní časy, kdy je veřejné osvětlení v chodu, mění v závislosti na konkrétních podmínkách. „Pokyn pro vypnutí nebo sepnutí přichází na základě reálného měření osvětlenosti přesným, kalibrovaným čidlem. To je umístěno na nedostupných místech, aby se zabránilo ovlivnění umělým světlem, ale třeba i vtipálky a vandly,“ popisuje technický náměstek Ostravských komunikací Miloš Novák. 
Například při jasném jarním ránu s oblohou bez mraků, kdy je téměř exponenciální průběh svítání, se automatický pokyn k vypnutí veřejného osvětlení vyšle ve 4:19 hodin. Následující den, kdy je zatažená obloha s občasným intenzivním deštěm, se pokyn k vypnutí zasílá až ve 4:43 hodin. Obdobně se smart systém chová při stmívání.
Ostravské komunikace díky novému řídícímu systému jednak zvyšují světelný komfort pro občany, jednak spoří elektrickou energii. Správné nasvětlení navíc zlepšuje i podmínky pro bezpečnost ve městě a dopravní provoz. Další výhody pak přináší i automatická synchronizace času řídících jednotek. Odpadá tak nutnost pravidelně seřizovat čas původních spínacích hodin v rozvaděčích a tím klesají náklady na údržbu veřejného osvětlení.
 

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

23.11.2023

Ostravským silničářům začala zima. Sypače vyjely před třetí ráno

/ 23.11.2023 /

OSTRAVA, 22. 11. 2023 – Před třetí hodinou ranní dnes vyjely všechny sypače Ostravských komunikací a. s., které se starají o zimní údržbu silnic II. a III. tříd a místních komunikací na území města Ostravy. Se solí a solankou se silničáři vydali preventivně na všechny vozovky, kde kvůli předchozím srážkám a poklesu teploty pod 0 stupňů Celsia hrozilo namrzání. „Teplota se dnes v noci pohybovala od čtyř a půl stupňů nad nulou až mírně pod bod mrazu. Od dvou hodin v noci padal déšť se sněhem, proto byl nutný preventivní zásah,“ zhodnotil výrobní náměstek Ostravských komunikací Petr Uhlíř.

24.10.2023

Ostravské komunikace zprovozní ostravskou Průběžnou ulici o měsíc dříve, první řidiči projedou už v úterý

/ 24.10.2023 /

OSTRAVA, 23. 10. 2023 – Ostravské komunikace urychlily práce na opravě ulice Průběžná v Ostravě – Porubě. Silnici, která byla v úseku od ulice Oty Synka po ulici Ludvíka Podéště uzavřená od 11. září, zprovozní už v úterý 24. října od 21:00 hodin. To je o celý měsíc dříve, než bylo původně naplánováno. „Víme, že doprava na Průběžné je frekventovaná a uzavírka dělala problémy, proto jsme maximálně urychlili všechny práce a na naší straně stálo naštěstí i počasí,“ uvedl ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka.

» více novinek

 

mapa webu