Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Veřejné osvětlení v Ostravě se mění na chytré a úsporné

01.06.2021

Veřejné osvětlení v Ostravě se mění na chytré a úsporné
OSTRAVA, 31. 5. 2021 – Veřejné osvětlení v celé Ostravě se bude rozsvěcet a zhasínat podle reálných světelných podmínek, tedy nejen podle ročního období, ale i aktuálního počasí. Společnost Ostravské komunikace, která veřejné osvětlení v krajském městě spravuje, postupně vybaví všechny rozvaděče světel chytrým (smart) systémem Ridevo. Ten zajistí, že se veřejné „lampy“ rozzáří jen tehdy, pokud je to skutečně potřeba. „Na druhou stranu systém garantuje, že osvětlení chodníků a cest zůstane v provozu tak dlouho, dokud není venku opravdu světlo a dobrá viditelnost,“ vysvětlil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka.         

Na území Ostravy je zhruba 530 rozvaděčů, které řídí bezmála 41 tisíc pouličních osvětlení. Ta se běžně spínají a vypínají podle předem pěvně nastavených časů. Díky novému smart systému se nyní časy, kdy je veřejné osvětlení v chodu, mění v závislosti na konkrétních podmínkách. „Pokyn pro vypnutí nebo sepnutí přichází na základě reálného měření osvětlenosti přesným, kalibrovaným čidlem. To je umístěno na nedostupných místech, aby se zabránilo ovlivnění umělým světlem, ale třeba i vtipálky a vandly,“ popisuje technický náměstek Ostravských komunikací Miloš Novák. 
Například při jasném jarním ránu s oblohou bez mraků, kdy je téměř exponenciální průběh svítání, se automatický pokyn k vypnutí veřejného osvětlení vyšle ve 4:19 hodin. Následující den, kdy je zatažená obloha s občasným intenzivním deštěm, se pokyn k vypnutí zasílá až ve 4:43 hodin. Obdobně se smart systém chová při stmívání.
Ostravské komunikace díky novému řídícímu systému jednak zvyšují světelný komfort pro občany, jednak spoří elektrickou energii. Správné nasvětlení navíc zlepšuje i podmínky pro bezpečnost ve městě a dopravní provoz. Další výhody pak přináší i automatická synchronizace času řídících jednotek. Odpadá tak nutnost pravidelně seřizovat čas původních spínacích hodin v rozvaděčích a tím klesají náklady na údržbu veřejného osvětlení.
 

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

23.05.2023

Ostravské komunikace dovedou mnohem víc, než by se mohlo zdát

/ 23.05.2023 /

Staví, řídí a projektují stavby, jsou spojencem pro radnice i občany. O společnosti Ostravské komunikace se občas velmi zjednodušeně mluví jako o „ostravských silničářích“. Tato laická představa je ale na hony vzdálená od skutečnosti. Firma, která vznikla v roce 1964 a má za sebou statutární město Ostrava jako spolehlivého akcionáře, se zabývá pestrou škálou činností.

12.05.2023

Od pondělí bude neprůjezdný kruhový objezd na ulici 17. listopadu a Bedřicha Nikodéma

/ 12.05.2023 /

Od pondělí bude neprůjezdný kruhový objezd na ulici 17. listopadu a Bedřicha Nikodéma   OSTRAVA, 11. 5. 2023 – Od pondělí 15. května až do 29. května by se měli řidiči připravit na omezení provozu v okolí ulic 17. listopadu a Bedřicha Nikodéma v Ostravě – Porubě. V místech, kde se nachází kruhový objezd propojující obě ulice u prodejny Albert, bude společnost Ostravské komunikace opravovat povrch vozovky. „Okružní křižovatka bude zcela uzavřena pro individuální dopravu,“ upozornil výrobní náměstek Ostravských komunikací Petr Uhlíř.

» více novinek

 

mapa webu