Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Výtluků na cestách je letos víc, Ostravské komunikace znásobily opravy

11.03.2021

Výtluků na cestách je letos víc, Ostravské komunikace znásobily opravy    

OSTRAVA, 11. 3. 2021 – Společnost Ostravské komunikace v tomto roce eviduje větší množství výtluků způsobených zimními extrémy. „Za posledních několik let to byla z hlediska počtu silničních závad jedna z horších zim. Výjimkou nebyly rozdíly až desítek stupňů celsia v noci a přes den, problémy vznikly na mnoha místech současně,“ zhodnotil výrobní náměstek Petr Uhlíř.

Jak byla zima tuhá, je možné z pohledu Ostravských komunikací změřit například množstvím recyklované směsi, která se používá na opravu výtluků. V prvních dvou měsících roku 2019 se spotřebovalo 26 tun, loni 18 tun a letos přes 40 tun směsi. Náklady na zpracování jedné tuny směsi se pohybují kolem 15 tisíc korun. V této částce je zahrnuto vše - od zajištění směsi, přes označení pracoviště, provedení samotné opravy až po konečnou demontáž dopravního značení.

Stav cest, a tedy i výtluky, běžně mapují správci komunikací. Především Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Správa silnic Moravskoslezského kraje a Ostravské komunikace, které tuto činnost zajišťují pro statutární město Ostrava. „Naše středisko opravy silnic pak průběžně vysílá pracovní četu na opravu výtluků a závad. Prioritu předem nemají žádné lokality. Vycházíme z letité praxe a z frekvence dopravy na jednotlivých silnicích ve městě. Samozřejmě přednostně opravujeme větší výtluky, kde by mohlo dojít k poškození osobních automobilů,“ vysvětlil náměstek. Ostravou vede také dálnice. Tu si ale spravuje ŘSD se svým dálničním střediskem údržby. Na opravu výtluků silnic I. třídy v Ostravě mají uzavřenou smlouvu s firmou Eurovia.

Pro rychlost oprav výtluků je rozhodující počasí. Opravy dělají Ostravské komunikace i v zimním období, pokud to klimatické podmínky dovolují. V zimě provádí opravy v nejnutnějším rozsahu, tak aby se zmírnil výskyt na jednotlivých silnicích. Následně firma plynule přechází do hlavní stavební sezóny, která začíná od dubna a zahrnuje rozhodující opravy výtluků.

Pro opravy výtluků používají Ostravské komunikace moderní stroj (Recyklátor Bagela BA 7000 F). Umožňuje opravovat výtluky pomocí už jednou použitého vyfrézovaného, nebo vybouraného asfaltu. Jde v podstatě o míchačkový buben s lopatkami a dvířky na vysypání rozehřáté směsi, opatřený ve spodní části naftovým hořákem. Za optimálních podmínek dokáže za hodinu ohřát až čtyři tuny materiálu. Je vhodný na opravy menšího až středního rozsahu. Výhodou je možnost jeho použití i v zimních měsících, pokud jsou teploty kolem nuly a nad ní. Velkým plus této technologie je i to, že se původní vybouraná živičná vrstva opět použije. Přináší to finanční úspory a navíc odpadají i starosti se skladováním materiálu, který zbyl z předešlých oprav.

« zpět

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

21.04.2022

V pátek a sobotu neprojedou řidiči ulicí Nad Porubkou v Ostravě

/ 21.04.2022 /

OSTRAVA, 20. 4. 2022 – Od páteční (22. 4.*) 17. hodiny odpolední až do soboty (23. 4.*) do 20. hodiny bude uzavřena část ulice Nad Porubkou x ul. Francouzská v Ostravě – Porubě. Pracovníci Ostravských komunikací tam budou opravovat povrch vozovky.

11.04.2022

Ostrava se zbavuje sodíkových svítidel, aby ušetřila za elektřinu

/ 11.04.2022 /

OSTRAVA, 11. 4. 2022 – Čtvrtina všech míst veřejného osvětlení v Ostravě už je vybavena LED svítidly. Další budou následovat. Ostravské komunikace, které mají na starosti provoz veřejného osvětlení v krajském městě, plánují postupně vyměnit zhruba šest tisíc sodíkových svítidel. S náhradou starého osvětlení novým se navíc počítá všude tam, kde jsou plánovány investiční akce města nebo městských obvodů. Důvodem je fakt, že LED svítidla jsou úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku v noční době, a to až na 50 procent. „Díky tomu můžeme mít ve městě osvětlení s menší spotřebou energie, což je zejména v této chvíli velmi důležité,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Miroslav Svozil, pod kterého spadají Ostravské komunikace a tedy i veřejné osvětlení.

» více novinek

 

mapa webu