Volejte dispečink

Údržba dopravního značení

Letní fotografická soutěž

Aktiv BESIP vyhlašuje každoročně na červenec a srpen letní soutěže s dopravní tématikou. Např. v roce 2020 proběhla Letní fotografická soutěž s názvem „Po Ostravě s úsměvem“. Soutěžní fotografie měly zobrazovat jakoukoliv úsměvnou situaci chování cyklistů, chodců a řidičů, nebo jinou situaci v silničním provozu a to za dodržení zákona č. 361/2000 sb., o silničním provozu nebo vyhlášky č. 294/2015 Sb. V roce 2019 pak proběhla internetová prázdninová soutěž spočívající v plnění úkolů, které byly v devíti soutěžních kolech každé pondělí v měsíci červenci a srpnu vyvěšovány na facebookovém profilu @Aktiv.BESIP.Ostrava. Obdobně jako v jiných soutěžích pořádaných Aktivem BESIP bývají jednotliví výherci obdarování věcnými cenami.

2021 „Vidět a být viděn“

Tak jako každý rok vyhlásil na prázdniny Aktiv BESIP, pracovní skupina při odboru dopravy Magistrátu města Ostravy, tradiční letní fotografickou soutěž. Letošní podtitul soutěže zní „Vidět a být viděn“. 

Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích a za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Naše viditelnost pak zásadně ovlivňuje, zda se nám ostatní řidiči vyhnou, nebo dojde k vážné dopravní nehodě. Statisticky se mezi nejčastější oběti stávají cyklisté nebo chodci.  Viditelnost lze ale zvýšit např. vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat. U chodců je důležitá především spodní část těla, tj. barva kalhot a bot a např. kočárku, který tlačíme před sebou, a je tak vidět jako první. U jízdního kola je pak potřeba mít vždy odrazku přední, zadní, boční a na pedálech. Za snížené viditelnosti ještě navíc přední a zadní osvětlení.

Úkolem soutěžících je tedy poslat soutěžní fotografii, která musí obsahovat užití reflexních materiálů, a to ve dne nebo v noci, při chůzi, běhu, jízdě na koloběžce, kole nebo jiném sportovním zařízení apod. Zachycená fotografie může být reálná či při dodržení pravidel bezpečnosti
v silničním provozu i uměle vytvořená (hraná). Soutěže se mohou zúčastnit pouze osoby s trvalým pobytem ve statutárním městě Ostrava nebo v obci ve správním obvodu Ostravy a zároveň narozené před rokem 2006. Autoři tří nejlepších fotografií, které vybere tříčlenná porota, se mohou těšit na hodnotné ceny jako outdoorová kamera, mobilní telefon nebo kamera do auta.

Soutěž je vyhlášena od 1. července do 31. srpna 2021.

Úplná pravidla letní fotografické soutěže 2021

vítězné fotografie:

 

2020 „Po Ostravě s úsměvem“

 

„PO OSTRAVĚ S ÚSMĚVEM“

Aktiv BESIP, pracovní skupina odboru dopravy MMO, po roční přestávce vyhlašuje na červenec a srpen letní fotografickou soutěž. Letošní téma se ukrývá za titulem s názvem Po Ostravě s úsměvem“.

Aktiv BESIP chce pomocí fotografií připomenout, že i když se každoročně v médiích, novinách a internetu neustále probírá nehodovost, či nedodržení pravidel silničního provozu na pozemních komunikacích, najdou se i takové chvíle, kdy je třeba na chvíli hodit starosti a negativní informace za hlavu a pousmát se.

Soutěžní fotografie by proto měly zobrazovat jakoukoliv úsměvnou situaci chování cyklistů, chodců a řidičů, nebo jinou situaci v silničním provozu a to za dodržení zákona č. 361/2000 sb., o silničním provozu nebo vyhlášky č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla na pozemních komunikacích. Zachycená situace může být reálná či při dodržení pravidel bezpečnosti v silničním provozu i uměle vytvořená (hraná).

Soutěžní fotografie budou po ukončení sběru fotografií zveřejněny na facebookovém profilu Aktivu BESIP a nejlepší z nich následně vyhodnoceny. Autoři 3 nejlepších fotografií budou odměněni hodnotnými cenami jako sportovní kamera, kompaktní fotoaparát a kamera do auta. 

Soutěž o hodnotné ceny je vypsána pro obyvatele ORP Ostrava s rokem narození před rokem 2004. Úplná pravidla letní fotografické soutěže pak zájemci najdou na webu www.okas.cz. Termín konání soutěže je stanoven na 1. 7. 2020 až 31. 8. 2020

Organizátor soutěže:  Aktiv BESIP, pracovní skupina odboru dopravy MMO

úplná pravidla soutěže 

 

vítězné fotografie:

       

 

2019 „Prázdninová soutěž“

úplná pravidla soutěže

 
Letní prázdniny jsou ideální dobou pro vyjížďky na jízdním kole. Radost z ukončené školy či dovolené by však neměla zastínit stále platící potřebu věnovat plnou pozornost silničnímu provozu a bezpečnosti jízdy jak na silnici, tak na stezce nebo ve volném terénu. Pro cyklisty ale i ostatní účastníky silničního provozu, kteří se s cyklisty na svých cestách potkávají, Aktiv BESIP, pracovní skupina při odboru dopravy MMO, kterou vede společnost Ostravské komunikace, a.s., pravidelně vyhlašuje fotografickou soutěž o hodnotné odměny. Soutěž zpravidla probíhá od 15. června do 15. září.

Cílem soutěže je ukázat krásu a zajímavosti nejen Ostravy ale i okolních správně přičleněných obcí, tedy obcí, pro které je Ostrava obcí s rozšířenou působností. Soutěžící mohou fotit, jak přírodní a lidské počiny, tak pozitivní či negativní situace a absurdity, s kterými se účastníci silničního provozu ve vztahu k cyklistické dopravě mohou setkat. Fantazii se meze nekladou a tak fotografovanou scénu lze při dodržení pravidel bezpečnosti v silničním provozu i uměle vytvořit. Úplné znění pravidel soutěže včetně technických požadavků najdou zájemci na stránkách odboru dopravy na www.ostrava.cz a na facebookovém profilu Aktiv BESIP Ostrava.

Pět nejlepších fotografií každý rok vybírá tříčlenná porota, která hodnotí nejen technický a umělecký dojem fotografie ale i obsah a nápaditost zobrazené situace. Vybraní soutěžící v minulosti obdrželi např. sportovní kameru nebo tablet.  Soutěžící na prvních třech místech také obdrželi roční elektronické předplatné časopisu FotoVideo, který je mediálním partnerem soutěže. Cenu si také odnáší autor fotografie, kterou vybírá veřejnost na facebookových stránkách Aktivu BESIP, kde jsou fotografie postupně během soutěže zveřejňovány. Ceny soutěžícím jsou předávány obvykle v září v rámci Evropského týdne mobility.


 

Rychlý kontakt

Ostravské komunikace, a.s.
Novoveská 1266/25
Ostrava, Mariánské Hory, 709 00

IČ:        25396544
DIČ: CZ25396544

Facebook

www

Dispečink:       596 622 922
Poruchy VO:   596 622 922

info o číslech:  595 621 444

 

Dopravní zpravodajství
Novinky

21.04.2022

V pátek a sobotu neprojedou řidiči ulicí Nad Porubkou v Ostravě

/ 21.04.2022 /

OSTRAVA, 20. 4. 2022 – Od páteční (22. 4.*) 17. hodiny odpolední až do soboty (23. 4.*) do 20. hodiny bude uzavřena část ulice Nad Porubkou x ul. Francouzská v Ostravě – Porubě. Pracovníci Ostravských komunikací tam budou opravovat povrch vozovky.

11.04.2022

Ostrava se zbavuje sodíkových svítidel, aby ušetřila za elektřinu

/ 11.04.2022 /

OSTRAVA, 11. 4. 2022 – Čtvrtina všech míst veřejného osvětlení v Ostravě už je vybavena LED svítidly. Další budou následovat. Ostravské komunikace, které mají na starosti provoz veřejného osvětlení v krajském městě, plánují postupně vyměnit zhruba šest tisíc sodíkových svítidel. S náhradou starého osvětlení novým se navíc počítá všude tam, kde jsou plánovány investiční akce města nebo městských obvodů. Důvodem je fakt, že LED svítidla jsou úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku v noční době, a to až na 50 procent. „Díky tomu můžeme mít ve městě osvětlení s menší spotřebou energie, což je zejména v této chvíli velmi důležité,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Miroslav Svozil, pod kterého spadají Ostravské komunikace a tedy i veřejné osvětlení.

» více novinek

 

mapa webu